آیا همه لیوان های کاغذی استاندارد هستند؟

لیوان کاغذی غیر استاندارد بسیار خطرناکتر و مضر تر از لیوان پلاستیکی هستند.

در واقع آنچه افراد و مجامع را به استفاده از ظروف و لیوان های کاغذی ترغیب مینماید شرایط بهداشتی و ارجعیت های ساختاری و زیست محیطی آن نسبت به لیوان های پلاستیکی است. اما متاسفانه دربسیاری از کارگاه های زیرزمینی و بدون مجوزی که ساخت این ظروف انجام می پذیرد حتی مبانی بهداشت نیز رعایت نمی گردد و عمدتا دستگاه های تولید لیوان مملو از رسوب گرد وغبار و تراوشات روغن صنعتی هستند.

چاپ روی لیوان کاغذی برای تبلیغات و یا زیبای و تنوع فعالیتی است که امروزه شاهد انجام آن هستیم. در فرآیند چاپ جداره بیرونی در صورت استفاده از مرکب صنعتی که محتوی مشتقات سرب و حلال های نفتی می‌باشد خطر ابتلای به سرطان و مشکلات ریوی را قطعی می‌سازد.

با استفاده از مرکب های پایه گیاهی (food garde) علاوه بر جلوگیری از خطرات جانی می توانیم به محیط زیست هم کمک کنیم.

رعایت استاندارد های تولید ظروف و لیوان های کاغذی و استفاده از مرکب های پایه گیاهی علاوه بر حفظ سلامت موجب می شود تا درهنگام استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی داغ، بوی نامطبوع فرآورده‌های نفتی نیز استنشاق نگردد.

لیوان های کاغذی با چاپ گیاهی شاید به لحاظ قیمت کمی بالاتر از سایر لیوان ها باشد، اما مزایای این لیوان های کاغذی و سلامت انسان و حفظ محیط زیست قطعا ارزشمند تر خواهد بود.

ددر دنیای امروز که رقابت در تجارت و صنعت تنگاتنگ است باید توجه داشت که در این رقابت ها برای کسب اندک سودی بیشتر سلامت انسان ها و محیط زیست را به خطر نیاندازیم.