پيدايش و سير تکامل کاغذ و مقوا

برای آشنايی بيشتر با مواد اولیه مصرفی و تأثير آن در توليدات چاپی ابتدا مطالبی درباره پيدايش و سير تکامل کاغذ و مرکب و فرمهای چاپی ارائه می دهیم. در این مقاله به پیدایش و تکامل کاغذ خواهیم پرداخت.

اختراع اولين سطح نوشتاری، قديمیتر ازاختراع چاپ است. پيدايش اولين سطح نوشتاری به حدود ٥٠٠٠ سال قبل برمیگردد. در ادامه به بیان خلاصه ای از سیر تکامل کاغذ می پردازیم.

اختراع اولين سطح نوشتاری، قديمیتر ازاختراع چاپ است. پيدايش اولين سطح نوشتاری به حدود ٥٠٠٠ سال قبل برمیگردد. در ادامه به بیان خلاصه ای از سیر تکامل کاغذ می پردازیم.

1. پاپیروس:
پاپیروس اولین سطح نوشتاری استفاده شده توسط مصریان است. مردمان مصر حدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح، ساقه گیاهی به نام پاپیروس را که مانند نی است و در اطراف رود نیل میروید را برش هایی بسیار نازک می دادند و به صورت ضربدری در هم بافته و خشک می کردند. با جلا دادن این صفحات سطح مناسبی برای نوشتن بدست می آوردند و گاهی با چسباندن آنها به یکدیگر طوماری بزرگ پدید می آوردند. نمونه های باقی مانده از پاپیروس به عنوان اولین سطح نوشتاری یا کاغذ مورد استفاده بشر در موزه ها نگه داری می شود.

2. پرگامنت:
حدود 1800 سال بعد از کشف پاپیروس ماده جدیدی به نام پرگامنت کشف و جایگزین آن شد. این کشف جدید که پوست دباغی شده حیوانات بود سبب منسوخ شدن پاپیروس شد. برای توليد پاپيروس و پرگامنت، ساختار اوليه مواد را تغيير نمی دادند.

3. کاغذ های دست ساز:
105 سال پس از میلاد مسیح ، شای لون (فردی چینی) کاغذی اختراع کرد که به صورت دستی تولید می شد. مواد اولیه این کاغذ قطعه های پارچه ، طناب و تورهای قدیمی ماهیگیری بود. این مواد را در آب فراوان خیس می کردند و می کوبیدند، با این کار فیبر الیاف از هم جدا شده و خمیری خیس تولید می شد. لایه نازکی از این خمیر را روی توری پخش می کردند و با نور خورشید خشک می کردند، با این عمل کاغذ تولید می شد. این روش امروزه نیز استفاده می شود. چینی ها با مخفی کردن این روش به مدت 600 سال باعث کندی در انتقال این روش شدند. ژاپنی ها اولین افرادی بودند که بعد از چینی ها به این فناوری دست یافتند. 100 سال بعد عرب ها تصادفا تعدادی از کاغذسازان چینی را اسیرکردند و این روش را کشف کردند و در قرون وسطی به کشورهای اروپایی ازجمله اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان منتق کردند. سرانجام در قرن بیستم این فناوری از آمریکا به ژاپن منتقل شد و دور کاملی در دنیا زد و تا امروز هم فناوری کاغذ سازی از الیاف و مواد گیاهی باقی مانده است. در حال حاضر آزمایشاتی بر روی ساخت کاغذ از مواد مصنوعی و حیوانی در دست انجام است. کاغذی از مواد مصنوعی در بازار موجود است که استفاده از آنها در موارد خاصی صورت می گیرد.

4. کاغذ ماشينهای اوليه:
در سال 1490 میلادی در انگلستان برای اولین بار آسیاب کاغذ سازی احداث شد. يوهانس گوتنبرگ مخترع دستگاه چاپ با اختراعش تغییراتی در مصرف کاغذ ایجاد کرد که سبب شد از کاغذ فقط برای نوشتن استفاده نشود، بلکه برای مصارفی مانند تولید کتاب، روزنامه و کارهای چاپ تجاری استفاده گردد. در سال 1798 بدنبال افزایش نیاز مصرف کاغذ، دستگاه کاغذ سازی توسط نيکولاس لويس روبرت فرانسوی اختراع شد. اختراع این دستگاه تحول بزرگی در کاغذ سازی ایجاد کرد و برای اولین بار کاغذ به صورت رول پیوسته توسط این دستگاه تولید شد. 5 سال بعد یعنی در سال 1803 این دستگاه توسط برادران فرودرينير در انگلستان توسعه یافت و اولین نمونه آن تولید و نصب شد.

5. کاغذ ماشین های سریع:
با اینکه دستگاه های کاغذ سازی پیشرفت های زیادی کرده اند. اما همچنان اصول نو آوری های برادران فرودرينير تا به امروز محفوظ مانده است. با اتکا به دانش مهندسی و پژوهس درک بهتری از کاغذ به وجود آمده است و ابزارآلاتی با بازدهی، سرعت و کیفیت بالای تولید ایجاد شده که قادر به تولید رول کاغذ با سرعت بيش از ١٦٠٠ متر در دقيقه و عرض ١٠ متر، معادل ١٠٠٠ تن در روز هستند. مواد اولیه این دستگاه ها بیشتر چوب یا سایر الیاف گیاهی ، کاغذ بازیافتی و آب فراوان است.